6 pomysłów na językowe wakacje!

6 pomysłów na językowe wakacje!

Koniec roku szkolnego/akademickiego coraz bliżej, warto więc pomyśleć o tym, jak dobrze wykorzystać wakacje i doskonale się przy tym bawić 🙂 Część pomysłów wymaga oczywiście wcześniejszego zaplanowania, ale są również takie, które możemy zrealizować nawet w ostatniej chwili 🙂
 
Przy okazji zapraszam również do lektury posta Nic tak nie pomaga w nauce języka jak wyjazd za granicę (?)
1. Intensywne kursy językowe
Wiele szkół językowych organizuje wakacyjne intensywne kursy językowe, w czasie których możemy niemalże zanurzyć się w języku obcym i zrobić ogromny postęp, jeśli włożymy w to również trochę pracy własnej. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, kto będzie prowadził taki kurs i zasięgnąć opinii o lektorach.
 
2. Wyjazd na wolontariat (EVS – European Voluntary Service, organizacja studencka AIESEC, wolontariat przy organizacji festiwali i eventów itp.)
Jest to doskonała okazja, jeśli nie dysponujemy dużymi funduszami, a bardzo chcemy zwiedzić obcy kraj. Na wolontariatach zazwyczaj mamy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czasami również drobne kieszonkowe (zależy od oferty), więc jedyne koszty, jakie musimy ponieść to bilety do miejsca przeznaczenia oraz jakieś dodatkowe aktywności, które planujemy na wyjazd. Wielkim plusem takiego wyjazdu jest to, że robimy coś dobrego, możemy komuś pomóc, a przy okazji sami się wiele nauczyć. Jest to prawdziwa gratka szczególnie dla osób po kierunkach pedagogicznych (bardzo dużo ofert EVS to praca z dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, trudną młodzieżą), nauczycieli (np. nauczanie angielskiego w krajach rozwijających się), ale również osobami, które po prostu lubią pracę w takim środowisku.
 
3. Wyjazd na praktyki  (Erasmus+, organizacja studencka AIESEC, itp.)
Tutaj zdobywamy już konkretne doświadczenie zawodowe, ale również od nas wymagane są lepsze kwalifikacje. Dostajemy za naszą pracę wynagrodzenie (AIESEC) lub stypendium (Erasmus+), a przy okazji uczymy się języka i pracujemy nad atrakcyjnym CV. Przy praktykach Erasmus dobrze jest popytać tych, którzy już byli o polecane miejsca praktyk lub znaleźć miejsce samemu wysyłając oferty do firm/instytucji. Jeśli chodzi natomiast o AIESEC, tu aplikujemy na dostępne już oferty.
 
4. Obozy językowe w kraju i za granicą.
Tutaj wybieramy najlepszą dla nas opcję według środków, którymi dysponujemy. Obozy takie połączone są z innymi zajęciami rekreacyjnymi, wycieczkami i są organizowane również dla dorosłych. Ofert można szukać na stronach biur podróży lub szkół językowych. Należy zwrócić jednak uwagę, ile godzin zajęć językowych jest rzeczywiście zapewnionych, jaka jest kadra prowadząca (czy są to nauczyciele, czy np. animatorzy z dobrą znajomością języka) oraz w jakiej postaci będą się odbywać zajęcia (typowych zajęć lekcyjnych, zabaw językowych, zajęć w terenie, itp.). Warto również przyjrzeć się cenie i zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe (często sami musimy zapłacić za dojazd, wycieczki, niekiedy również są dostępne opcje różnych rodzajów kursów, niektóre z nich mogą wymagać dodatkowych opłat).
 
5. Działalność w organizacjach pomagającym cudzoziemcom mieszkającym w Polsce
Najczęściej są to organizacje zrzeszające studentów, czy młodych ludzi, mające na celu pomoc zagranicznym studentom, wolontariuszom i praktykantom w odnalezieniu się w Polsce (AIESEC, ESN-Erasmus Student Network, itp.). Możemy sprawdzić się w roli przewodnika po mieście, czy po prostu ‚buddiego’, czyli osoby, która pomaga jednemu przydzielonemu studentowi z zagranicy we wszystkich problemach życia codziennego w obcym kraju. W niektórych miastach Polski, można również pomóc będąc „rodziną goszczącą” studenta. Udostępniamy wtedy zakwaterowanie w zamian za niezapomniane wspomnienia uczenia się obcego języka i kultury we własnym domu.
 

 

6. Pomysł, który wybrałam ja 🙂 Jaki? Dowiecie się już za parę dni! Stay tuned!!!     

A jakie pomysły Wy macie? 

A Ty, co o tym myślisz?