'…bo nauka to potęgi klucz….'

'…bo nauka to potęgi klucz….'

Zapewne pamiętacie mój pełen entuzjazmu wpis o Courserze jakiś czas temu. Serwis zadomowił się już na dobre w Internecie i jesteśmy świadkami rozwoju nowego trendu, jaki narzuciła Coursera. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam więcej stron tego typu, być może znajdziecie jeszcze jakąś perełkę, która pomoże Wam rozwijać swoje zainteresowania 🙂
 
Serwis oferuje jak na razie 24 kursy z zakresu matematyki, informatyki, dziedzin humanistycznych itd., co jakiś czas jednak pojawiają się nowe, więc witryna się rozwija. Szata graficzna jest przyjemna i zachęca do podjęcia nauki. Interfejs użytkownika jest bardzo skromny, ale myślę, że to kwestia czasu, tak jak to było w przypadku Coursery. W zakresie kursu udostępnione zostały wykłady wideo, źródła internetowe, książki (niektóre jedynie zarekomendowane do kupienia), syllabus. Nowość, jaka mi się spodobała, to wykres naszych postępów na danym kursie, gdzie widzimy jaki procent pracy wykonaliśmy, ile zostało nam do uzyskania certyfikatu.
 
Kiedy zobaczyłam po raz pierwszy stronę http://www.udacity.com/, zaczęłam żałować, że nie interesuję się naukami ścisłymi, ponieważ niestety tylko z tego zakresu kursy oferuje ten serwis. Kursy obejmują wykłady wideo, quizzy, egzaminy. Co jest bardzo mądrym pomysłem, oferta witryny podzielona jest na 3 części – dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Pomaga to ulokować się w odpowiednim kursie, a tuż po nim ocenić swoje umiejętności.
 
https://www.canvas.net/ jest stroną, której nie udało mi się dobrze wypróbować, ponieważ… na kursy są określone limity i niestety na te, którymi byłam zainteresowana, nie mogłam się już zapisać. Oferta jest jednak bardzo interesująca, dla przykładu jednym z kursów jest ‚Improving your Spanish Pronunciation’, a pośród najnowszych można znaleźć nawet „Understanding cheating in online courses’ 🙂 Kursy odbywają się w różnych formach, wszystko jest dokładnie opisane za pomocą małych symboli.
 
Jeszcze słowo na temat tego, dlaczego postanowiłam zarekomendować te właśnie strony. Wydają mi się one najbardziej rozbudowane. Kursy nie opierają się jedynie na oglądaniu filmów instruktażowych, czy wykładów, ale ucząc się czujemy się również częścią społeczności, wiemy, że na górze czuwa instruktor, który może odpowiedzieć na nasze pytania (oczywiście te zadane na forum przez większą liczbę osób). Jest to także dobre narzędzie dla osób, którym ciężko jest samemu rozłożyć sobie pracę, zmotywować się do nauki. Tu tempo wyznacza instruktor, my musimy się dostosować.
 
Jeśli znacie podobne strony, w szczególności z kursami z dziedzin humanistycznych, bardzo chętnie poznam Wasze opinie!
http://emisja.contentstream.pl/_/ads/?QAPS_ADART=99af8b7fed5a9a574b8843eef79bcb61

A Ty, co o tym myślisz?