Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Tak, jak obiecałam, dziś zdradzę Wam kilka sposobów na to, jak kreatywnie ćwiczyć mówienie w języku obcym. Co więcej, udowodnię, że można to robić samodzielnie w domu!

Najważniejsze, to zastanowić się, o czym chcemy umieć rozmawiać, jakie tematy i słownictwo są dla nas najbardziej przydatne. Jeśli potrzebny jest nam np. język francuski w celach zawodowych, nie musimy zaczynać od dialogów w sklepie, czy restauracji (chociaż i te mogą nam się bardzo przydać!). Dużo efektywniej będzie rozszerzać słownictwo związane ze spotkaniami biznesowymi niż zwroty slangowe. Pamiętajmy jednak, że jeśli uczymy się języka od samego początku, musimy poznać pewne podstawy, aby mieć bazę, którą będziemy rozszerzać o słownictwo i zwroty nakierowane na przydatną nam „specjalizację”.

Jak ćwiczyć mówienie w domu?

Wystarczy wczuć się w rolę nauczyciela i poszukać materiałów, których moglibyśmy użyć ucząc się samodzielnie. Mogą to być np. pytania na każdy temat do wykorzystania na kursach konwersacyjnych, tematy prezentacji, pytania pod tekstem. Jedyne, co musimy zrobić, to przygotować odpowiedzi na te pytania i głośno wypowiedzieć je przed samym sobą. Oto kilka przykładowych linków, które mogą Wam pomóc:

Conversation Questions for the ESL/EFL Classroom
Exemples de sujets argumentatifs pour organizer des debats en classe de FLE
100 good persuasive speech topics

Tych linków możemy użyć nie tylko do “mówienia na sucho” przed lustrem. Możemy przygotować na odpowiedni temat prezentację, napisać wypracowanie i streścić je ustnie lub poszukać w internecie informacji i przygotować artykuł/wystąpienie/przemowę/wywiad. Od naszej wyobraźni zależy to, jak dobrze wykorzystamy potencjał tych materiałów.

Inspiruj się otoczeniem

Tematów tak naprawdę wcale nie musisz szukać w internecie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Możesz opisać przedmioty, które się wokół Ciebie znajdują, gotując, możesz udawać, że prowadzisz program kulinarny, możesz tez być gwiazdą, która opowiada o swoim życiu w talk show w języku obcym 🙂 Wyjrzyj za okno i powiedz głośno, co robią ludzie na zewnątrz, jaka jest pogoda, ustal głośno, co będziesz dzisiaj robić. A kiedy zabraknie Ci pomysłów, śpiewaj piosenki lub czytaj głośno w języku obcym. Nim się obejrzysz, wypowiedziane głośno słowa i struktury zakorzenią się w Twojej świadomości i będziesz ich w stanie używać w codziennych konwersacjach!

Co z błędami?

To prawda. Sami nie jesteśmy w stanie poprawić wszystkich swoich błędów. Te, które pojawiły się z roztargnienia i przejęzyczenia owszem, ale dużo błędów wynika z niewiedzy, braku dostatecznej praktyki itp. Ale uwaga, to żaden problem! W komunikacji werbalnej nie chodzi o 100% poprawność gramatyczną, ale o umiejętność przekazania informacji. Jeśli potrafimy przekazać to, o co nam chodzi, to odnieśliśmy sukces! Oczywiście, bardzo ważne jest poprawne wypowiadanie się, ale to możemy szlifować w dalszej kolejności. Najważniejsze jest zacząć mówić  i nabrać płynności językowej.

Nie lubię rozmawiać sam ze sobą (lub nie chcę się do tego przyznać ;))

To nie problem. W dobie rozwoju nowoczesnych technologii partnerów do rozmów w języku obcym można znaleźć praktycznie wszędzie. Przeszukaj grupy na Facebooku, fora internetowe lub po prostu zarejestruj się na stronie Italki lub wybierz się na spotkanie Kawiarni Językowej, o której pisałam ostatnio. I pamiętaj – chcieć, to móc!

One thought on “Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym?

A Ty, co o tym myślisz?