Jak pogodzić naukę języków z… sesją egzaminacyjną…

Jak pogodzić naukę języków z… sesją egzaminacyjną…

exam stress relief Jak pogodzić naukę języków z… sesją egzaminacyjną...
źródło: practisingmindfulness.com
Temat notki inspirowany oczywiście życiem 🙂 Przyznaję bez bicia, że ostatnie tygodnie spędzam prawie wyłącznie na sprawach związanych ze studiami, a nawet jeśli nie uczę się/piszę esejów, to myśli mam tak zajęte uczelnią, że wszystkie języki poza angielskim przechodzą na drugi plan.
 
Jak uczyć się języków, kiedy mamy na głowie egzaminy?
Jeśli jest to krótki okres czasu (np. tydzień), ze spokojnym sumieniem można zrobić sobie przerwę. Taki odpoczynek może nawet przynieść korzyści i odświeżyć nasz umysł przed przyjęciem kolejnej dawki języka (więcej o przerwach w nauce w poście: Chcesz się nauczyć języka? To proste – przestań się uczyć!).
 
Problem powstaje jednak, kiedy sesja ciągnie się przez kilka tygodni, a w ekstremalnym przypadkach miesiąc, czy nawet więcej (mam na myśli oczywiście cały „czas kolokwiów”, nie tylko sam formalny czas sesji egzaminacyjnej). Nie możemy wtedy zupełnie przerwać nauki języków, bo nasza wiedza, szczególnie ta świeżo nabyta bardzo łatwo ulatuje. 
 
W takich przypadkach dobrze jest mieć przygotowane „awaryjne” strategie nauki, które nie wymagają od nas dużo zaangażowania, ale wciąż sprawiają, że możemy posuwać się w nauce do przodu lub przynajmniej nie cofać się:
 
1. Wykorzystanie „ukrytego” czasu
„Ukryty” czas to ten, który spędzamy w autobusie, drodze do szkoły/domu/pracy, w kolejkach. Możemy wtedy posłuchać podcastów w języku obcym, czy przejrzeć kilka fiszek.
 
2. Nauka „w tle”
Oczywiście na dłuższą metę samo pasywne uczenie się nie przyniesie większych efektów, dobre jest natomiast na „podtrzymanie” poziomu języka, czy sprawienie, by nasze ucho nie odzwyczaiło się od jego brzmienia. „W tle” możemy więc włączyć radio w języku obcym, czy muzykę, która dodatkowo jeszcze pomoże nam się zrelaksować.
 
3. Języki obce jako relaks od nauki
Nawet przy najbardziej napiętym rozkładzie dnia nawet w czasie sesji zdarzają się momenty, kiedy musimy odpocząć. Dlaczego więc nie możemy połączyć przyjemnego z pożytecznym? Obejrzeć film w języku obcym? Poczytać książkę? Przejrzeć czasopismo?
 
4. A może anatomia po chińsku? 🙂
Jeśli mamy do ogarnięcia jakąś szeroką dziedzinę, możemy poszukać informacji i źródeł w języku, którego się uczymy. Studiujesz medycynę? Może warto poszukać internetowych źródeł do nauki anatomii np. po chińsku, czy portugalsku? Co prawda jest to propozycja dla bardziej zaawansowanych, ale z pewnością może przynieść podwójne korzyści i dodatkowo poszerzyć Wasze zasoby językowe o sporo specjalistycznych słówek.
 
5. ZASADA – KLUCZ – KRÓTKO, ALE SYSTEMATYCZNIE
Tę zasadę uważam za klucz do sukcesu w nauce języka i myślę, że może też być ona kluczem do przezwyciężenia rozmaitych tymczasowych przeszkód w nauce. Każdy ma przecież 15 min wolnego czasu w ciągu dnia, które mógłby przeznaczyć na język obcy. Żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas, warto mieć wcześniej przygotowane materiały, z których możemy korzystać w zależności od tego, ile wolnego czasu akurat mamy. I tak np. możemy ustalić zasadę, że jeśli mamy 5 min, uczymy się np. 5 fiszek. 10 min – robimy 2 ćwiczenia gramatyczne, 15 min – słuchamy podcastu, 20 min – czytamy tekst z zadaniami na rozumienie jego treści, 30 min – słuchamy wiadomości w radiu, a następnie sami próbujemy opowiedzieć, co usłyszeliśmy. To oczywiście tylko propozycje, każdy może ustalić swoje własne ćwiczenia, które dostosuje do własnej organizacji czasu.
Czas sesji dla każdego studenta jest czasem wytężonego wysiłku intelektualnego, zmęczenia, niewyspania, stresu. Nie warto jednak izolować się na ten czas w zupełności od naszych codziennych zajęć, w tym również nauki języków obcych. Możemy pogodzić sesję z naszą pasją przy odrobinie chęci i kreatywności w organizowaniu naszych zajęć!
 
 
Czy Wy również macie lub mieliście problemy z uczeniem się rzeczy niezwiązanych z przedmiotem Waszych studiów w czasie sesji?  Jak sobie z tym radzicie?
 

 

I oczywiście, wszystkim studentom: POWODZENIA! 🙂

2 thoughts on “Jak pogodzić naukę języków z… sesją egzaminacyjną…

  1. Dawno temu miałem taki problem. Dla mnie skuteczne okazało się szukanie naukowych artykułów w języku obcym i ich tłumaczenie. Temat pasował do zbliżającego się egzaminu, a przy okazji szlifowałem słownictwo specjalistyczne.

  2. Dawno temu miałem taki problem. Dla mnie skuteczne okazało się szukanie naukowych artykułów w języku obcym i ich tłumaczenie. Temat pasował do zbliżającego się egzaminu, a przy okazji szlifowałem słownictwo specjalistyczne.

A Ty, co o tym myślisz?