Mówienie w języku obcym – gdzie ćwiczyć?

Mówienie w języku obcym – gdzie ćwiczyć?

Jak mówić? Gdzie ćwiczyć mówienie w języku obcym? Jak żyć?

Bardzo często nauka języka obcego zostaje wystawiona na próbę, kiedy zaczynamy mówić. Wiele osób twierdzi, że mówienie w języku obcym sprawia im problem, nazywając to hucznie blokadą i demotywując się do dalszej nauki. Jak wiadomo, mówienie najlepiej ćwiczyć… mówiąc I wbrew pozorom nie jest wcale trudno znaleźć okazję do używania języka obcego. Szczególnie w większych miastach zazwyczaj organizowane są spotkania kawiarni językowych, gdzie native speakerzy przychodzą porozmawiać w języku ojczystym, a osoby uczące się języka chłoną akcent i próbują sił w konwersacji z innymi osobami.

 

Spotkania językowe

Sama miałam przyjemność wiele razy uczestniczyć w spotkaniach kawiarni językowych w Białymstoku i Warszawie. Spotkania mają różna formę. W Białymstoku istnieje grupa dla osób mówiących w języku angielskim o zachęcającej nazwie English and beer, ale jest również Białostocka Kawiarnia Językowa, gdzie mamy możliwość porozmawiać w wielu językach w zależności od tego, który stolik zajmiemy. W Warszawie spotkania organizuje International Tandem.

 

Jak znaleźć spotkania językowe?

Aby znaleźć takie wydarzenie w naszym mieście, wystarczy wyszukać odpowiednią grupę facebookową po frazach: kawiarnia językowa, language cafe, tandem lub po nazwie naszego języka. Takie spotkania często są organizują stowarzyszenia studentów, czy organizacje pomagające przetrwać studentom na Erasmusie.

 

Jak wygląda Kawiarnia Językowa?

Nie musicie obawiać się, jeśli nie macie z kim iść na spotkanie językowe. Większość osób przychodzi tam w pojedynkę, bo celem nie jest integrowanie się z przyjaciółmi, ale rozmawianie z obcymi, poznawanie języka, akcentów, nowego słownictwa. Mile widziane są osoby na każdym poziomie, uczestnicy są wyrozumiali i wspierający, wszak każdy z nas kiedyś był na A1 🙂

 

W mojej miejscowości nie ma spotkań językowych!

Jeśli w Twoim mieście nie ma spotkań kawiarni językowej to masz dwa wyjścia. Jedno z nich, to rozpocząć taką inicjatywę! Na pewno po jakimś czasie zyska ona wielu zwolenników 🙂 Jeśli jednak jest to niemożliwe, możesz znaleźć partnerów do rozmów online. Jednym z takich miejsc jest Italki – strona, na której znajdziesz tysiące nauczycieli z całego świata, z którymi w każdej chwili możesz umówić się na konwersacje. Do dzieła!

 

Uczestniczyliście kiedyś w spotkaniach językowych? Gdzie spotykają się poligloci w Waszych miastach? 🙂

 

A już w następnym odcinku opowiem Wam, jak kreatywnie ćwiczyć mówienie w języku obcym 🙂

One thought on “Mówienie w języku obcym – gdzie ćwiczyć?

A Ty, co o tym myślisz?