Postanowienia 2014 – dam radę!

Postanowienia 2014 – dam radę!

 
Witajcie po świętach językomaniacy! Jak co roku dni wolne mijają błyskawicznie, ani się obejrzałam, a już nadszedł czas refleksji nad minionym rokiem i szukania kierunku, w którym chcę podążać przez cały następny. 
 
Czy warto coś sobie obiecywać skoro jesteśmy ludźmi i najprawdopodobniej nie uda nam się w 100% tego dotrzymać? TAK! Bo postanowienia są dodatkową motywacją. Bez nich może w ogóle byśmy się nie starali, a tak, przynajmniej w części możemy stać się lepsi 🙂 Moje postanowienia oczywiście w dużej części dotyczą języków.
 
Ale najpierw…
Jak powinniśmy budować nasze postanowienia?
Jeśli chcemy je rzeczywiście spełnić, najpierw powinniśmy wyznaczyć sobie konkretne, ale i realne cele, które chcemy osiągnąć. Najlepiej, gdyby dało się je jakoś zmierzyć. 
 
Moje cele to:
-umocnić poziom CPE z języka angielskiego
-napisać przynajmniej pół pracy magisterskiej
-Osiągnąć poziom B2 z języka francuskiego w rozumieniu tekstu czytanego (rezultaty zmierzę testem poziomującym)
-Odświeżyć i podszkolić język niemiecki do poziomu B1
-osiągnąć poziom A2 z dwóch języków (do wyboru: włoski, portugalski, hiszpański)
-rozpocząć naukę jednego języka słowiańskiego
 
Wiedząc do czego dążymy łatwiej jest nam postanowić, jakie kroki przybliżą nas do osiągnięcia celów.
 
Mój plan na najbliższy rok to:
 
ANGIELSKI:
-oprócz nauki języka angielskiego w ramach studiów i czytania książek, słuchania radia, oglądania filmów itd., postanawiam co najmniej 2h tygodniowo spędzić z testami CPE, słownictwem, bądź jakimiś ćwiczeniami na poziomie C2
 
FRANCUSKI:
-przeczytać co najmniej 3 książki po francusku (Od tego zamierzam zacząć! Swoją drogą super blog jeśli uczycie się francuskiego 🙂), codziennie słuchać radia, bądź oglądać jakieś krótsze filmiki, obejrzeć przynajmniej 3 filmy pełnometrażowe z francuskim lektorem i francuskimi napisami (na samego lektora jeszcze raczej za wcześnie…)
-przynajmniej 1h tygodniowo poświęcać gramatyce
-ukończyć kurs B2 na Busuu.com
-dokończyć przerabianie książek: „Francuski dla średnio zaawansowanych” Edgard (1/3 za mną), „Francuski w ćwiczeniach” Edgard (1/2 za mną), „Repetytorium tematyczno-leksykalne” Wagros (1/4 za mną)
-Przerobić kurs Pimsleur lub Assimil (zdecyduję po zakończeniu wyzwania Assimil kontra Pimsleur = Wyzwanie 30 dni z hiszpańskim i portugalskim)
-….
 
NIEMIECKI:
-przerobić kurs Pimsleur lub Assimil
-w międzyczasie zdecyduję się również na jakąś książkę do gramatyki i podręcznik
 
WŁOSKI, PORTUGALSKI, HISZPAŃSKI
-zakończyć wyzwanie 30 dni z Assimilem i Pimsleurem (Assimil kontra Pimsleur = Wyzwanie 30 dni z hiszpańskim i portugalskim)
-zdecydować się, które języki zamierzam kontynuować do poziomu A2
-przerobić cały kurs Assimil lub Pimsleur z tych języków
-…..
 
Kropki oznaczają „po przejściu powyższych kroków zdecyduję co dalej”. Przede wszystkim na tym etapie będę musiała zaopatrzyć się w nowe materiały, dlatego ciężko jest mi w tym momencie to zaplanować. Najważniejsze są jednak cele. To one wskazują nam drogę i dzięki nim wiemy, w którym momencie możemy zwolnić, ile jeszcze przed nami itp.
 
I cóż… mam ogromną nadzieję, że będziecie wspierać mnie w dążeniu obraną ścieżką. Życzę Wam tego samego na cały kolejny rok i mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę zmotywuje Was do językowej pracy 🙂
 
Dajcie znać w komentarzach, jakie są Wasze cele i postanowienia – za rok sprawdzimy, czy się udało 🙂

2 thoughts on “Postanowienia 2014 – dam radę!

A Ty, co o tym myślisz?