Basic English i Charles Kay Ogden, czyli o tym, że piękno tkwi jednak w prostocie

Basic English i Charles Kay Ogden, czyli o tym, że piękno tkwi jednak w prostocie

Wielu z Was pewnie miało kiedyś chwilę zwątpienia, kiedy to wydawało Wam się, że zanim nauczycie się tego angielskiego, to miną wieki.

Bo przecież tyle słów, gramatyki, kolokacje, phrasale, idiomy, po cóż to komu potrzebne. Jeśli takie myśli witają częściej w Waszych głowach, powinniście doczytać do końca ten post. Otóż dziś chcę Wam opowiedzieć o człowieku, który w latach 30-tych minionego wieku uznał, że ten angielski to jednak trochę zbyt skomplikowany i postanowił upowszechnić tzw. Basic English, czyli wersję angielskiego, w której za pomocą 850 słów można wyrazić wszystkie proste i bardziej złożone myśli, poglądy, opinie, czy potrzeby.

Charles Kay Ogden, bo o nim mowa, nie był jednak zapracowanym businessmanem, czy leniwym uczniakiem, któremu do nauki języka było po prostu nie po drodze.

Był szanowanym językoznawcą, a jego idea miała sprawić, by angielski stał się międzynarodowym językiem do porozumiewania się w sprawach handlowych i naukowych. Stąd też nazwa Basic, która oddawała nie tylko prostotę języka, ale również zawierała pierwsze litery słów Business, Academic, Scientific, International i Commercial.

Basic English to 850 słów, z których w większości Ogden dopuścił tylko jedno znaczenie, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko nieporozumienia, czy dwuznaczności. Zasady gramatyczne nie różnią się w zasadzie od tych standardowych (tworzenie liczby mnogiej, słowotwórstwo itp.), pozbawione są jednak wszelkich wyjątków.

Co ciekawe, Basic English nie był tylko wymysłem i mrzonką Ogdena, która gdzieś rozmyła się pod wpływem czasu. Ogden napisał kilkanaście podręczników, w których wyjaśniał zasady użycia języka, opisywał system gramatyki, umieszczał listy słów. Powstał również słownik obrazkowy dwustu wyrazów, które dało się przedstawić w takiej formie. Co więcej, dziś Basic English jest również obecny np. na Wikipedii, którą możemy czytać w odmianie Simple English, która właśnie na języku Ogdena bazuje.

 

Więcej informacji i ciekawostek o Charlesie Ogdenie i jego pomyśle na uproszczenie języka angielskiego możecie znaleźć na stronie http://ogden.basic-english.org/

 

Słyszeliście o takich uproszczonych wersjach innych języków?

3 thoughts on “Basic English i Charles Kay Ogden, czyli o tym, że piękno tkwi jednak w prostocie

A Ty, co o tym myślisz?