Jak wybrać materiały do nauki języków obcych?

Jak wybrać materiały do nauki języków obcych?

O moich materiałach możecie obejrzeć film na moim kanale Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=vF9ZobRn5L0
http://www.youtube.com/watch?v=5×7-ENYauPA
Teraz natomiast chciałabym krótko opisać, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze własnych materiałów. 

  • INDYWIDUALNE PREFERENCJE – wydaje mi się to najważniejszym czynnikiem, bo nic nie osiągniemy nawet z najlepszą książką, jeśli nie będzie się nam podobać i nie będziemy chętnie do niej zaglądać. Dlatego jeśli uwielbiamy obrazki i jesteśmy wzrokowcami, okej, wybierzmy materiały przyjazne graficznie. Obrazki, czy ilustracje nie są tylko „zapychaczem” miejsca na papierze, możemy je opisywać, traktować jako punkt wyjścia do pisania wypracowań, historyjek, itp.
  • KSIĄŻKA POWINNA TRENOWAĆ WSZYSTKIE UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE – czytanie, pisanie, mówienie oraz słuchanie – dobry podręcznik powinien umożliwiać nam ćwiczenie wszystkich tych umiejętności. Możemy oczywiście kupić kilka książek uzupełniających, ale dobrze jest mieć też jeden kompleksowy podręcznik, który będziemy traktować jako plan naszej pracy.
  • NIE ZAPOMINAJMY O GRAMATYCE – oczywiście najlepiej uczymy się jej w kontekście, ale czasami warto jest spojrzeć na tabele gramatyczne, czy do repetytorium, żeby uporządkować sobie wiedzę i upewnić się, dlaczego jakaś struktura wygląda tak, a nie inaczej.
  • PRZEJRZYSTOŚĆ! – myślę, że nie trzeba tłumaczyć tego punktu 😉
Ile książek powinniśmy mieć?
Tak jak wspomniałam, najlepiej mieć jakiś główny podręcznik, który będzie nas prowadził, dobrą książkę do gramatyki i niezliczoną ilość materiałów autentycznych – te polecam najbardziej. Podręcznik traktujmy jako codzienną podstawę, ale nie ograniczajmy się do niego. Myślę, że nauka z książek to jakieś 20% sukcesu. Resztę stanowią materiały autentyczne – artykuły, książki, audycje, programy stworzone dla native speakerów. Poza tym uważam, że nie warto rozdrabniać się i przerabiać 10 książek na raz. Skoncentrujmy się na jednej, ale przeróbmy ją porządnie, postarajmy się, żeby wszystko z tej książki przyswoić.
 
I ostatnia rzecz – szukajmy możliwości do porozumiewania się w obcych językach 🙂 często kompletnie bez żadnych materiałów możemy przyswoić język pod warunkiem, że będziemy się w nim cały czas komunikować. Możliwe jest to dzięki stronom internetowym takim jak: 
 
 
Oraz wielu innych, jak również grup na Facebooku itp. Poza tym, warto dowiedzieć się, czy w Waszym mieście nie odbywają się spotkania językowe organizowane przez pasjonatów języków obcych. Najczęściej mają one charakter luźnych spotkań przy kawie/piwie, na których obowiązuje zasada NO POLISH 🙂 Można również nawiązać kontakt z osobami z zagranicy, które są w naszym mieście. Bardzo często istnieją grupy na Facebooku dla imigrantów, studentów Erasmusa, praktykantów itp.  
 
Pamiętajmy, że podręczniki mają usystematyzować wiedzę, sprawić, żeby używany język był poprawny, a nie tylko zrozumiały. 

Jakie materiały najlepiej zdają egzamin w Waszym przypadku? 🙂

10 thoughts on “Jak wybrać materiały do nauki języków obcych?

  1. Czy tworząc ten wpis i film inspirowałaś się wpisami na moim blogu (no. o Richardzie Simcott)? Jeśli tak, to bardzo się cieszę 🙂 W końcu w nazwie bloga mam słowo „inspire” 😉

  2. Czy tworząc ten wpis i film inspirowałaś się wpisami na moim blogu (no. o Richardzie Simcott)? Jeśli tak, to bardzo się cieszę 🙂 W końcu w nazwie bloga mam słowo „inspire” 😉

  3. Przyznam szczerze, że notki o Richardzie Simcott akurat jeszcze nie czytałam, teraz dopiero ją widzę i dostrzegam podobne podejście do sprawy materiałów 😀 Tym bardziej się cieszę, bo Richard jest dla mnie jednym z największych autorytetów 🙂 a Twój blog rzeczywiście jest inspirujący 🙂 właśnie jestem na etapie przeglądania linków do nauki francuskiego i muszę przyznać, że Twoja notka o materiałach do francuskiego to kopalnia skarbów 😀

  4. Przyznam szczerze, że notki o Richardzie Simcott akurat jeszcze nie czytałam, teraz dopiero ją widzę i dostrzegam podobne podejście do sprawy materiałów 😀 Tym bardziej się cieszę, bo Richard jest dla mnie jednym z największych autorytetów 🙂 a Twój blog rzeczywiście jest inspirujący 🙂 właśnie jestem na etapie przeglądania linków do nauki francuskiego i muszę przyznać, że Twoja notka o materiałach do francuskiego to kopalnia skarbów 😀

A Ty, co o tym myślisz?