Media w nauce języka obcego – radio

Media w nauce języka obcego – radio

2a83f onair 7270 Media w nauce języka obcego  radio
źródło: empiricalstyle.com
Nie ma nic bardziej wartościowego przy nauce języków, niż materiały autentyczne, czyli te stworzone z myślą o rodzimym użytkownikach języka. Wiadomo, że są one dużo trudniejsze niż te przystosowane dla uczniów, jednak pokazują naturalny, żywy język, używany przez native speakerów, a także ich kulturę, bez której nauka jakiegokolwiek języka według mnie mija się z celem.
 
 
Jakie jest najlepsze, niewyczerpane, najczęściej bezpłatne źródło materiałów autentycznych?
Oczywiście media 🙂
 
Media to temat rzeka, dlatego dzisiaj zajmiemy się wyłącznie radiem.
 
Jak maksymalnie wykorzystać radio przy nauce języków?
 
 • Aby zapewnić sobie dostęp do jak największej ilości stacji radiowych na całym świecie, warto zainstalować w komputerze/telefonie aplikację typu RadioSure, która pozwala nam wybierać stacje według języka, kraju lub gatunku.
 

 

 • Chociaż muzyka jest doskonałym dodatkiem w nauce języka, naszym głównym celem jest porozumiewanie się w mowie i piśmie. Żeby rozwijać tę pierwszą umiejętność, najlepiej jest wybierać stacje, na których możemy posłuchać wiadomości, czy dyskusji na różne tematy. Stacje muzyczne poza tym często grają zagraniczną muzykę, co już w ogóle z nauką naszego docelowego języka może nie mieć nic wspólnego.
 
 • Radia warto słuchać nie tylko aktywnie, koncentrując się na treści. Możemy włączyć je sobie w tle, co być może nie pomoże nam poszerzyć słownictwa, czy usłyszeć struktury gramatyczne, których się niedawno uczyliśmy, ale będzie nas powoli oswajać z brzmieniem języka (ważne szczególnie na początku nauki języka!), jego melodią, intonacją, a także dźwiękami, które nie występują w naszym języku ojczystym.
 
 • Jeśli jednak mamy trochę wolnego czasu, warto przysiąść chociaż na pół godziny i aktywnie posłuchać radia. Jak? Najlepiej wyznaczyć sobie jakieś zadanie, np. „wysłucham wiadomości i zanotuję krótko wszystkie newsy, jakie się pojawiły” lub „wypiszę wszystkie nazwiska znanych osób, które się pojawią” lub „wypiszę wszystkie liczby, jakie się pojawią w czasie słuchania”. Pewnie myślicie: „po co to wszystko?”. Otóż takie z pozoru proste zadania pomagają nam się skoncentrować i bardzo dokładnie analizować to, czego słuchamy. Poza tym, „słuchanie w konkretnym celu” pomaga w przygotowaniu do egzaminów językowych, matury, itp., gdzie słuchanie polega właśnie na odnajdowaniu konkretnych informacji w tym, czego słuchamy.
 
 • Jeśli nie znamy ramówki stacji, interesuje nas jakiś konkretny temat lub po prostu lubimy mieć narzucony z góry czas, jaki mamy poświęcić na naukę, warto poszukać podcastówradiowych. Ja do słuchania podcastów używam aplikacji dla systemu Android o nazwie Podcast Addict, która oprócz subskrybowania konkretnych kanałów udostępniających podcasty, pozwala również tworzyć playlisty, automatycznie robić porządek z wysłuchanymi plikami, jak również spowalniać tempo odtwarzania plików (ogromne ułatwienie w początkowym stadium nauki!)
 
 • Ogromną pomoc może stanowić transkrypcja nagrania (jeśli używamy podcastów). Możemy sprawdzić tam pisownię nieznanych wyrazów, a także wysłuchać nagrania jeszcze raz, śledząc tekst pisany. Świetnym przykładem podcastów z transkrypcją są uproszczone wiadomości w języku francuskim w serwisie RFI
Radio jest prawdziwą gratką dla wszystkich chociaż trochę zainteresowanych tym, co się dzieje na świecie. Śledząc wydarzenia w obcym języku, nie zauważamy nawet, kiedy zaczynamy rozumieć coraz więcej i poprawia się nie tylko nasza umiejętność rozumienia ze słuchu, czy słownictwo, ale również mówienie. 
 
Jakie są Wasze ulubione zagraniczne stacje radiowe? Jak pracujecie z materiałami do słuchania?

 

 

5 thoughts on “Media w nauce języka obcego – radio

 1. Radia w językach obcych słucham głównie dla przyjemność. Mój poziom językowy jest już na tyle wysoki, że wybieram audycje, które mnie interesują. Jednak, skupiam się na tych gdzie pojawia się rozmowa. Rzadko wybieram coś muzycznego.

  Lubię słuchać różnych stacji w zależności od języka. Z angielskiego klasycznie BBC, z portugalskiego RTP (najczęściej kanał Vida). Czasami zdarz mi się słuchać czegoś po francusku lub hiszpańsku.

 2. Radia w językach obcych słucham głównie dla przyjemność. Mój poziom językowy jest już na tyle wysoki, że wybieram audycje, które mnie interesują. Jednak, skupiam się na tych gdzie pojawia się rozmowa. Rzadko wybieram coś muzycznego.

  Lubię słuchać różnych stacji w zależności od języka. Z angielskiego klasycznie BBC, z portugalskiego RTP (najczęściej kanał Vida). Czasami zdarz mi się słuchać czegoś po francusku lub hiszpańsku.

 3. Ze swojej strony, dla osób nieposiadających Androida, lecz Windows Phone, mogę polecić aplikację BBC English. Mnóstwo podcastów podzielonych na kategorie, do tego jest transkrypcja, w każde nieznane nam słówko można kliknąć w celu sprawdzenia jego znaczenia! Pozdrawiam. 🙂

 4. Ze swojej strony, dla osób nieposiadających Androida, lecz Windows Phone, mogę polecić aplikację BBC English. Mnóstwo podcastów podzielonych na kategorie, do tego jest transkrypcja, w każde nieznane nam słówko można kliknąć w celu sprawdzenia jego znaczenia! Pozdrawiam. 🙂

A Ty, co o tym myślisz?